Održana predSmotra u usmenom pripovijedanju djece i mladih „Logos 2024.“ u Pleternici
Autor: Marijana Škvorc, 10. 4. 2024.

Osnovna škola fra Kaje Adžića Pleternica ove godine jedan je od domaćina 6. državne predSmotre u usmenom pripovijedanju djece i mladih „Logos 2024.“ koju organizira udruga Kreativni studio Logos iz Varaždina. Pleternica se ove godine uključila u ovu pripovjedačku priču uz ostale gradove u Hrvatskoj te je osim predSmotre organizirana i radionica za sudionike i mentore u ožujku.

Ova Smotra, osim što potiče čitanje, njeguje ljubav prema tradicijskim pričama i baštini, potiče usmeno izražavanje, njeguje kulturu govora i priprema mlade za javni nastup, širi i jednu predivnu priču o pripovijedanju i vraća nas priči sastavljenoj od govorenih riječi pomoću kojih slikamo nove svjetove u svojoj mašti.

U utorak, 9. travnja 2024., u IC Terra Panonica održana je predSMotra na kojoj se svojim pripovijedanjem predstavilo 12 djece i mladih iz Dječjeg vrtića Tratinčica Pleternica, Osnovne škole Dragalić, Osnovne škole fra Kaje Adžića Pleternica i Ekonomske škole Požega. Male i mlade pripovjedače pozdravili su i ohrabrili i ravnatelj Osnovne škole fra Kaje Adžića Hrvoje Galić, ravnateljica Javne ustanove Pleternica i gradonačelnica grada Pleternice Marija Šarić.

Odgojiteljica Anita Dvorski iz DV Tratinčica Pleternica pripremila je dvoje malih pripovjedača, Emanuela Delača (5 godina) i Martu Hip (6 godina) koji su pripovijedali Priču o tri praščića i Crvenkapicu.

U kategoriji nižih razreda osnovne škole uživali smo u nastupima 3. i 4. razreda. Učenici Osnovne škole fra Kaje Adžića Sara Markota (3. razred), Fabijan Bello i Mirta Kovačević (4. razred) te Jakov Crnjac (3. razred, PŠ Gradac), predstavili su se svojim pripovijedanjem poznatih priča kao što su Pepeljuga, Crvenkapica i Tri praščića koje su u svojoj mašti obogatili novim pripovjedačkim slikama, ali i pričom o Crvenoj koki i zrnu pšenice koja nosi važnu poruku. Uz podršku svojih učiteljica Anke Kukuruzović, Marine Soldo i Mirjane Hrust učenici su nas poveli na čarobno putovanje svojim riječima.

U kategoriji viših razreda predstavili su se učenici Mihael Šupica (5. razred) i Dora Ćorković (6. razred) iz Osnovne škole Dragalić u pratnji mentorice Ivane Pivac Tadić. Mihael i Dora donijeli su na pozornicu jedan kontrast starog (usmena priča Caru na divanu) i novog (Grubzon) i pokazali kako svaka priča, stara ili moderna može nas povesti na divno putovanje.

Učenica Eva Haliž (6. razred) koju je mentorirala učiteljica (i mama) Maja Haliž predstavila se pričom Prijatelj mrak, a učenica Ana Didović (7. razred) uz podršku mentorice Ivane Strapač povela nas je na putovanje kroz vlastitu priču Čizme od 7 milja.

Iz Ekonomske škole Požega u pratnji mentorice Marije Šag Sadilek predstavile su se učenice 2. razreda Martina Beljo i Sara Senj koje su pripovijedale priče o junakinjama, Trnoružici i Pepeljugi.

Male i mlade pripovjedače pratilo je prosudbeno povjerenstvo koje su činile knjižničarka Ana Marinić iz Osnovne škole Ivan Goran Kovačić Velika, učiteljica hrvatskog jezika Mihajla Varžak iz Osnovne škole fra Kaje Adžića i Renata Matičević, majstorica pripovjedačica, voditeljica predSMotre u Pleternici.

Želimo pohvaliti sve učenike koji su se ohrabrili i upustili u ovu našu zajedničku priču te njihove mentore koji su ih podržali, pomogli u pripremi i ohrabrili. Svi su bili odlični, priču koju su doživjeli prenijeli su publici, svojim riječima povukli su nas u čaroban svijet priča i bajki. Svojim glasom, riječima, pogledom svi su se trudili prenijeti onaj osjećaj koji je priča probudila kod njih.

Svojim pripovijedanjem na ovoj predSmotri istaknuli su se Emanuel Delač (DV Tratinčica Pleternica, mentorica Anita Dvorski) u vrtićkoj kategoriji, Fabijan Bello i Mirta Kovačević (OŠ fra Kaje Adžića Pleternica, mentorica Marina Soldo) u kategoriji nižih razreda osnovne škole, zatim Mihael Šupica (Osnovna škola Dragalić, mentorica Ivana Pivac Tadić), Eva Haliž (mentorica Maja Haliž) i Ana Didović (OŠ fra Kaje Adžića Pleternica, mentorica Ivana Strapač) u kategoriji viših razreda osnovne škole te Sara Senj (Ekonomska škola Požega) u kategoriji srednjoškolaca. Oni će dobiti priliku svoje vještine pripovijedanja dodatno izbrusiti na zajedničkoj edukaciji s ostalim malim i mladim pripovjedačima iz cijele Hrvatske u ponedjeljak, 22. travnja 2024.

Učenici su osim pohvale nagrađeni i simboličnim poklončićima, slatkom kutijicom za čuvanje priča, ali i ulaznicama za filmske projekcije u IC Terra Panonica te poklon paketima Školske knjige. Hvala svima na potpori kako bi ova naša predSmotra zaokružila svoju priču.

Pohvaljujemo sve učenike koji su sudjelovali, želimo poručiti svima da nastave uživati u pripovijedanju, u čitanju priča, u potrazi za novim svjetovima u koje će ih odvesti njihova mašta. Čitajte, pričajte i uživajte obogaćujući svojim riječima i maštom slike koje priče stvaraju! Čestitke svima!

Renata Matičević

Izvor: Renata Matičević